Skip to content

361 Tryon AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block207
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-BV-AG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,432
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,500
51%
Improvement Value:$133,200
49%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349+3.1%
2024$8,097+6.3%
2023$7,615+2.7%
2022$7,418+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 751, Page 157NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/27/2011

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 9126, Page 386Recorded8/11/2006

Property Built

Built

Year Built: 1943