Skip to content

263 Garden StEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2102
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SCBDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
54%
Improvement Value:$138,200
46%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+3.1%
2024$8,955+3.1%
2023$8,684+2.7%
2022$8,459+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953