Skip to content

220 Third StEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2019

Property Information

Block2113
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG4CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,480
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
60%
Improvement Value:$100,400
40%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627+3.1%
2024$7,396+3.1%
2023$7,173+2.7%
2022$6,987+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 1468, Page 2386NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded7/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1918