Skip to content

187 Warren StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2006

Property Information

Block2201
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,026
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
57%
Improvement Value:$83,400
43%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,943+3.1%
2024$5,763+3.1%
2023$5,589+2.7%
2022$5,444+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923