Skip to content

188 First StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Apr 28, 2015

Property Information

Block2201
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,180
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
56%
Improvement Value:$89,100
44%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161+3.1%
2024$5,975+3.1%
2023$5,794+2.7%
2022$5,644+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 1932, Page 643NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/7/2015

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 8579, Page 646Recorded5/23/2003

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 8557, Page 307Recorded3/11/2003

Property Built

Built

Year Built: 1923