Skip to content

199 Warren StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block2201
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,021
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
55%
Improvement Value:$90,200
45%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,574+3.1%
2024$5,406+3.1%
2023$5,242+2.7%
2022$5,106+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,021DeedBook 5166, Page 1437NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/24/2024

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,066DeedBook 8692, Page 230Recorded6/18/2004

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,066DeedBook 8327, Page 949Recorded12/4/2000

Property Built

Built

Year Built: 1923