Skip to content

262 Thomson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Jan 8, 1993

Property Information

Block2219
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-ST&AL&F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,410
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
53%
Improvement Value:$108,400
47%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,068+3.1%
2024$6,854+3.1%
2023$6,647+2.7%
2022$6,475+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 7599, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1958