Skip to content

20 William StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block2304
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page4FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-B&F
Dwellings4
ZoningRM-A
Sq Footage2,520
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
41%
Improvement Value:$176,900
59%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+3.1%
2024$8,937+3.1%
2023$8,667+2.7%
2022$8,442+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928