Skip to content

12 William StEnglewood, NJ 07631

Public Property

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 1, 1999

Property Information

Block2304
Lot7

Dwellings---
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$9,400-1.0%
2000$9,491+5.1%
1999$9,035+0.3%
1998$9,004+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 8164, Page 765NU CodeGovernment (15)Recorded5/6/1999

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 7573, Page 561