Skip to content

125 Elmore AveEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block2309
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-AL
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,316
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
39%
Improvement Value:$200,100
61%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,098+3.1%
2024$9,792+3.1%
2023$9,497+2.7%
2022$9,250+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

DeedBook 8072, Page 348Recorded6/5/1998

Property Built

Built

Year Built: 1913