Skip to content

163 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 7, 2022

Property Information

Block613
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-VL-1CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,115
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
40%
Improvement Value:$193,900
60%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+3.1%
2024$9,655+3.1%
2023$9,364+2.7%
2022$9,121+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 8478, Page 427Recorded6/14/2002

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 8131, Page 123Recorded12/24/1998

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 8044, Page 248Recorded2/18/1998

Property Built

Built

Year Built: 1918