Skip to content

74 Grove StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block609
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG5CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
63%
Improvement Value:$88,100
37%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+3.1%
2024$7,095+3.1%
2023$6,881+2.7%
2022$6,703+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 5501, Page 212Recorded5/9/2025

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 7885, Page 530Recorded6/18/1996

Property Built

Built

Year Built: 1906