Skip to content

90 Chester PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 2, 2012

Property Information

Block2705
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,656
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$517,000
63%
Improvement Value:$299,800
37%
Total Assessment$816,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,100+3.1%
2024$24,341+49.6%
2023$16,271+2.7%
2022$15,848+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 1162, Page 1492Recorded9/28/2012

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 8257, Page 668Recorded3/21/2000

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

DeedBook 8034, Page 648Recorded1/14/1998

Property Built

Built

Year Built: 1928