Skip to content

77-79 Huguenot AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block2803
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page4FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-B-BG
Dwellings4
ZoningRM-B
Sq Footage3,500
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,700
57%
Improvement Value:$269,300
43%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,206+3.1%
2024$18,625+3.1%
2023$18,063+2.7%
2022$17,594-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928