Skip to content

161 Madison AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block2907
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B&S-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,973
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,400
51%
Improvement Value:$359,400
49%
Total Assessment$733,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,550+3.1%
2024$21,867+3.1%
2023$21,207+32.4%
2022$16,020+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,973DeedBook 9620, Page 187Recorded10/3/2008

Property Built

Built

Year Built: 1928