Skip to content

346 Robin RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$882,000
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block2907
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B&S-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage3,081
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,600
63%
Improvement Value:$253,300
37%
Total Assessment$683,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,016+3.1%
2024$20,380+3.1%
2023$19,765+2.7%
2022$19,252+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$882,000

From:

To:

Sq Ft3,081DeedBook 3710, Page 1238Recorded9/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1928