Skip to content

322 Robin RdEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block2907
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage3,005
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,200
65%
Improvement Value:$224,000
35%
Total Assessment$646,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,858+3.1%
2024$19,257+3.1%
2023$18,675+2.7%
2022$18,191+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

Sq Ft3,005DeedBook 5063, Page 152Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$682,500

From:

To:

Sq Ft3,005DeedBook 1543, Page 313Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 7910, Page 953Recorded9/13/1996

Property Built

Built

Year Built: 1953