Skip to content

184 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 16, 2007

Property Information

Block2914
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,389
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,500
85%
Improvement Value:$48,000
15%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,603+3.1%
2024$9,313+3.1%
2023$9,031+2.7%
2022$8,797+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,389DeedBook 9270, Page 105Recorded3/12/2007

Property Built

Built

Year Built: 1923