Skip to content

145 Walton StEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block2914
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B-ST&F-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,933
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,300
65%
Improvement Value:$118,300
35%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,252+3.1%
2024$9,941+3.1%
2023$9,641+2.7%
2022$9,391+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,933DeedBook 2247, Page 1294NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1918