Skip to content

219 Walnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block1503
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage3,908
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$583,900
56%
Improvement Value:$458,600
44%
Total Assessment$1,042,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,036+3.1%
2024$31,067+3.1%
2023$30,128+2.7%
2022$29,346+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$99,536

From:

To:

Sq Ft3,908DeedBook 8245, Page 193NU CodeFamily (1)Recorded2/2/2000

Property Built

Built

Year Built: 1909