Skip to content

155 Lake StEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Jan 14, 2015

Property Information

Block3007
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-VL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,762
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
59%
Improvement Value:$138,300
41%
Total Assessment$336,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,335+3.1%
2024$10,022+3.1%
2023$9,719+2.7%
2022$9,467+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,762DeedBook 1846, Page 2037Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$403,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 9142, Page 222Recorded9/1/2006

Property Built

Built

Year Built: 1918