Skip to content

284 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block3401
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,784
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
75%
Improvement Value:$90,500
25%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,263+3.1%
2024$10,922+3.1%
2023$10,592+2.7%
2022$10,317+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 8698, Page 622Recorded7/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1928