Skip to content

160 Lake StEnglewood, NJ 07631

Built 1965

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block3008
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,275
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
61%
Improvement Value:$127,900
39%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+3.2%
2024$9,462+3.2%
2023$9,169+2.7%
2022$8,924+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965