Skip to content

109 E Sheffield AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block3008
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1&2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,416
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
60%
Improvement Value:$137,900
40%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,543+3.1%
2024$10,224+3.1%
2023$9,916+2.7%
2022$9,658+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 2745, Page 868NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 1793, Page 384Recorded11/17/2014

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8483, Page 319Recorded6/27/2002

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 8032, Page 457Recorded1/7/1998

Property Built

Built

Year Built: 1933