Skip to content

141 Glenbrook PkwyEnglewood, NJ 07631

Built 1956

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block306
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFR
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,600
58%
Improvement Value:$127,200
42%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,086+3.2%
2024$8,803+3.2%
2023$8,530+2.7%
2022$8,302+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956