Skip to content

320 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2000

Property Information

Block309
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,460
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
55%
Improvement Value:$161,300
45%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,011+3.1%
2024$10,677+3.1%
2023$10,355+2.7%
2022$10,086+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 8056, Page 156Recorded4/6/1998

Property Built

Built

Year Built: 1918