Skip to content

265 Mountain RdEnglewood, NJ 07631

Built 1911

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
May 19, 1994

Property Information

Block3101
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2.5S-B-UG-PL
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage8,808
Acreage2.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,400,000
49%
Improvement Value:$1,450,000
51%
Total Assessment$2,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,581+3.1%
2024$84,930-6.7%
2023$91,035+2.7%
2022$88,673+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 7697, Page 993Recorded5/20/1994

Property Built

Built

Year Built: 1911