Skip to content

51 Dana PlEnglewood, NJ 07631

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block3101
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2.5S-B&S-BG-PL
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage7,667
Acreage2.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,260,000
67%
Improvement Value:$615,000
33%
Total Assessment$1,875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,619-12.1%
2024$65,560+3.1%
2023$63,580-1.3%
2022$64,402+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$976,000

From:

To:

DeedBook 7696, Page 131Recorded5/13/1994

Property Built

Built

Year Built: 1931