Skip to content

280 Mountain RdEnglewood, NJ 07631

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block3201
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building Class20
Description2S-S-UG&2S-S-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage6,476
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,365,000
54%
Improvement Value:$1,151,400
46%
Total Assessment$2,516,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,329+3.1%
2024$74,989+29.7%
2023$57,800-10.3%
2022$64,410+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,136,000

From:

To:

Sq Ft6,476DeedBook 3682, Page 27Recorded8/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1912