Skip to content

301 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1929

Last Sale Price
$20
Last Sale Date
Mar 8, 2008

Property Information

Block3305
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,488
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,600
78%
Improvement Value:$79,100
22%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,838+3.1%
2024$10,510+3.1%
2023$10,193+2.7%
2022$9,929+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929