Skip to content

280 Van Nostrand AveEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block3401
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B&S-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,678
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
61%
Improvement Value:$175,700
39%
Total Assessment$451,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,881+3.1%
2024$13,461+16.1%
2023$11,592+2.7%
2022$11,291+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 3713, Page 1117Recorded9/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950