Skip to content

624 Ridgeland TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2012

Property Information

Block3404
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,773
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
72%
Improvement Value:$99,400
28%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,891+3.1%
2024$10,561+3.1%
2023$10,242+2.7%
2022$9,976+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 9430, Page 397Recorded10/17/2007

Property Sale

Sale
$483,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 9032, Page 1NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/9/2006

Property Built

Built

Year Built: 1948