Skip to content

59 Eagles Notch DrEnglewood, NJ 07631

Built 1986

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block3404
Lot19
QualifierC0030
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-C-1BR-1BA
Dwellings1
ZoningRM-C
Sq Footage724
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
69%
Improvement Value:$77,400
31%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+3.1%
2024$7,522
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft724DeedBook 5285, Page 738Recorded7/19/2024

Property Sale

SaleMulti
$301,000
DeedBook 8827, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1986