Skip to content

18 Mallard CtEnglewood, NJ 07631

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block3404
Lot21
QualifierC0107
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-C-2BR-2BA-B
Dwellings1
ZoningRM-C
Sq Footage1,022
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
57%
Improvement Value:$142,200
43%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,209+3.1%
2024$9,900
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,022DeedBook 5688, Page 1868Recorded12/29/2025

Property Sale

SaleMulti
$421,000
DeedBook 3200, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1986