Skip to content

604 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block3406
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,920
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,100
59%
Improvement Value:$193,700
41%
Total Assessment$476,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,652+3.1%
2024$14,209+10.4%
2023$12,872+2.7%
2022$12,538+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 5084, Page 867Recorded9/18/2023

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 4909, Page 977Recorded1/19/2023

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 193, Page 1796NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/30/2009

Property Built

Built

Year Built: 1948