Skip to content

605 Ridgeland TerrEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$572,500
Last Sale Date
Feb 24, 2014

Property Information

Block3406
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-ST&AL-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,979
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
66%
Improvement Value:$154,600
34%
Total Assessment$454,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,970+3.1%
2024$13,547+3.1%
2023$13,138+2.7%
2022$12,797+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$572,500

From:

To:

Sq Ft1,979DeedBook 1643, Page 1364NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/31/2014

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,979DeedBook 177, Page 637Recorded7/16/2009

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 7905, Page 756Recorded8/28/1996

Property Built

Built

Year Built: 1948