Skip to content

407 Eton StEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 4, 1996

Property Information

Block3703
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-ST&F-AG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
61%
Improvement Value:$277,200
39%
Total Assessment$707,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,732+3.1%
2024$21,075+3.1%
2023$20,438+2.7%
2022$19,908+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 7919, Page 302NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/11/1996

Property Built

Built

Year Built: 1958