Skip to content

386 Cumberland StEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block3703
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-B&AL-BG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage3,113
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,500
63%
Improvement Value:$239,800
37%
Total Assessment$648,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,922+3.1%
2024$19,319+3.1%
2023$18,736+2.7%
2022$18,250+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

Sq Ft3,113DeedBook 5455, Page 1020Recorded3/17/2025

Property Sale

Sale
$1,056,000

From:

To:

Sq Ft3,113DeedBook 4339, Page 1056NU CodeOutside sample period (5)Recorded8/20/2021

Property Sale

Sale
$716,750

From:

To:

Sq Ft3,113DeedBook 795, Page 1467Recorded7/28/2011

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,845DeedBook 8491, Page 810Recorded7/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1958