Skip to content

533 Cumberland StEnglewood, NJ 07631

Built 1977

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block3708
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,785
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
63%
Improvement Value:$237,800
37%
Total Assessment$647,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,907+3.1%
2024$19,304+3.1%
2023$18,721+2.7%
2022$18,236+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977