Skip to content

436 Cape May StEnglewood, NJ 07631

Built 1977

Last Sale Price
$919,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block3708
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage2,712
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,200
59%
Improvement Value:$273,400
41%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,546+3.1%
2024$19,924+3.1%
2023$19,323+2.7%
2022$18,821+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$919,000

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 4552, Page 1779Recorded1/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1977