Skip to content

569 Overlook PlEnglewood, NJ 07631

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block3802
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-B&F
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,170
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,800
84%
Improvement Value:$64,200
16%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,292-18.6%
2024$15,097+3.1%
2023$14,641+2.7%
2022$14,261+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 4837, Page 744Recorded10/18/2022

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7933, Page 363Recorded12/9/1996

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 7735, Page 438NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/29/1994

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 7722, Page 544Recorded8/15/1994

Property Built

Built

Year Built: 1966