Skip to content

415 Valley View RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2016

Property Information

Block403
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,738
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
50%
Improvement Value:$136,600
50%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,346+3.1%
2024$8,094+3.1%
2023$7,849+2.7%
2022$7,646+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$341,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 8747, Page 764Recorded11/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1928