Skip to content

417 Valley View RdEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block403
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description11/2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
46%
Improvement Value:$158,600
54%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,022+3.1%
2024$8,749+3.1%
2023$8,485+2.7%
2022$8,265+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 1290, Page 860NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/25/2013

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7600, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1928