Skip to content

452 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block408
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,242
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
53%
Improvement Value:$112,300
47%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+3.1%
2024$7,057+9.9%
2023$6,422+2.7%
2022$6,255+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 4521, Page 938NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 2274, Page 862Recorded5/31/2016

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 1821, Page 260Recorded12/23/2014

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

DeedBook 7976, Page 475Recorded6/5/1997

Property Built

Built

Year Built: 1933