Skip to content

407 Shannon CtEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block408
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,358
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
63%
Improvement Value:$112,800
37%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,428+3.1%
2024$9,143+3.1%
2023$8,867+2.7%
2022$8,636+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 1872, Page 691Recorded2/26/2015

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 8348, Page 31Recorded2/9/2001

Property Built

Built

Year Built: 1943