Skip to content

429 Orchard StEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block710
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,329
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
54%
Improvement Value:$121,500
46%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,119+3.1%
2024$7,873+3.1%
2023$7,635+10.2%
2022$6,928+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,329DeedBook 3748, Page 1658Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,329DeedBook 9308, Page 324Recorded5/8/2007

Property Built

Built

Year Built: 1943