Skip to content

168 W Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block409
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,852
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,700
52%
Improvement Value:$151,100
48%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,674+3.1%
2024$9,381+3.1%
2023$9,098+2.7%
2022$8,862+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 5396, Page 1509NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/6/2025

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 3037, Page 333Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 542, Page 1719Recorded10/5/2010

Property Built

Built

Year Built: 1928