Skip to content

430 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block409
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,780
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,800
47%
Improvement Value:$140,700
53%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,220+3.1%
2024$7,972+3.1%
2023$7,731+2.7%
2022$7,530+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906