Skip to content

191 Everett PlEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block409
Lot53
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,305
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
52%
Improvement Value:$133,000
48%
Total Assessment$278,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,543+3.1%
2024$8,284+10.2%
2023$7,520+2.7%
2022$7,325+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 4628, Page 892NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 2901, Page 2137Recorded4/7/2018

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 7570, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 1948