Skip to content

300 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1963

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block503
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-F-BV-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,608
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
58%
Improvement Value:$105,200
42%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,618+3.1%
2024$7,387+3.1%
2023$7,164+2.7%
2022$6,978+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 3732, Page 158Recorded9/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1963